czwartek, 10 września 2015

Dziękujemy Wam bardzo za wszystkie zgłoszenia do udziału w warsztatach, które dotarły do nas przez ostatnie dni.

Jest to budujące, że tak wiele przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów wyraziło chęć prowadzić działania włączające osoby z niepełnosprawnościami w życie społeczne!

Poniżej lista placówek do tej pory zakwalifikowanych do udziału w tegorocznym projekcie.

Przedszkola

  • Przedszkole LEŚNA CHATKA w Mrowinie
  • Przedszkole nr 2 „Cztery Pory Roku” w Kórniku
  • Przedszkole „Wesoła Pszczółka” w Poznaniu
  • Przedszkole „Pluszowy Miś” w Kaliszu
  • Przedszkole nr 184 w Poznaniu
  • Przedszkole nr 43 im Krasnala Hałabały w Poznaniu
  • Przedszkole NOSTRI BIMBI w Poznaniu
  • Przedszkole Słoneczko w Szamotułach
  • Przedszkole w Brudzewie
  • Przedszkole nr 117 w Poznaniu

 

Szkoły Podstawowe

  • Szkoła Podstawowa nr 34 w Poznaniu
  • Szkoła Podstawowa w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie
  • Szkoła Podstawowa w Dąbczu
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Kórniku
  • Szkoła Podstawowa w Świerczynie
  • Szkoła Podstawowa nr 52 w Poznaniu
  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Kaliszu
  • Szkoła Podstawowa w Opalenicy
  • Szkoła Podstawowa w Wólce Czepowej
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzychodzie
  • Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Czaczu
  • Zespół Szkół w Mosinie/ Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie
  • Szkoła Podstawowa w Wyszynie
  • Szkoła Podstawowa w Pruścach

 

Gimnazja

  • Gimnazjum nr 40 w Zespole Szkół nr 5 w Poznaniu
  • Gimnazjum im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Lądku
  • Gimnazjum w Zespole Szkół w Mosinie
  • Gimnazjum w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Brudzewie
  • Gimnazjum w Słupi Wielkiej
  • Gimnazjum nr 60 w Poznaniu

W najbliższych dniach skontaktujemy się z przedstawicielami wymienionych przedszkoli, podstawówek oraz gimnazjów, w celu ustalenia terminu warsztatów.

 

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0
wtorek, 25 sierpnia 2015

Ten rok jest dla nas zdecydowanie wyjątkowy – po raz pierwszy zapraszamy do włączenia się w kampanię społeczną „Uczmy się razem żyć!” uczniów gimnazjów!

W przypadku gimnazjalistów sytuacje o charakterze dyskryminującym osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi są szczególnie wyraziste i okrutne. Do potocznych, pejoratywnych epitetów, wykorzystywanych przez młodzież gimnazjalną należą takie, jak: „Ty Downie!”, „Debilu!”, itp. Młodzi ludzie, bez refleksji, powielają kalki społeczne, publikują w internecie memy (prześmiewcze zdjęcia z dodatkowym opisem) wykorzystujące wizerunek osób z niepełnosprawnościami, w charakterze prześmiewczym i jednoznacznie negatywnym. W samych gimnazjach nauczyciele borykają się z problemem powszechnej przemocy (w tym słownej), chamstwa, wulgarności – często nie mają czasu, możliwości, a także odpowiedniego przygotowania i zaplecza, aby przeprowadzić zajęcia, których celem jest wypracowanie postaw społecznych opartych na akceptacji inności drugiego człowieka, empatii, czy wyrozumiałości. Znajomość czy przyjaźń z osobą z niepełnosprawnościami (zwłaszcza wspomnianą wcześniej niepełnosprawnością intelektualną) bywa negatywnie postrzegane w środowisku rówieśników. W grupie wiekowej 13-16 lat dominuje akceptacja postaw siłowych, bezkompromisowych, pozbawionych empatii i zrozumienia dla inności, czy choroby drugiego człowieka. Jest to jedna z bolączek i niedoskonałości naszego społeczeństwa.

W związku z tym przygotowaliśmy dla gimnazjalistów w Wielkopolsce cykl warsztatów edukacyjnych!

Ich głównym celem jest poprawa wizerunku osób z niepełnosprawnościami w grupie młodzieży w wieku gimnazjalnym, poprzez samodzielne rozpoznawanie przez nią problemów i poszukiwanie ich rozwiązań.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów:

– Prowadzenie jednego warsztatu planujemy na 3 godziny (z dwoma, 15 minutowymi przerwami).

– Liczba młodzieży w jednej grupie to 14 osób  – parzysta liczba uczestników podyktowana jest podziałem na grupy i planowaną pracą w parach.

Bardzo ważne: Optymalną sytuacją byłaby taka, gdy w warsztatach wezmą udział osoby wyrażające chęć do udziału w takim działaniu.

Warsztaty będą składać się z trzech części.

  1. Część merytoryczna : krótkie wprowadzenie w tematykę niepełnosprawności, jej rodzajów, i edukacji włączającej
  2. Część doświadczalna: ćwiczenia w parach/grupach fizycznie angażujące uczestników, mające na celu rozwój empatii poprzez umożliwienie osobistego doświadczenia problemów, z którymi stykają się osoby z niepełnosprawnościami. Przykładowe ćwiczenia: przejazd wózkiem inwalidzkim, zapinanie guzików w grubych rękawiczkach, ćwiczenia z zasłoniętymi oczami itp.
  3. Część warsztatowa:

–  uczestnicy warsztatów przez cały czas warsztatów będą notować na karteczkach oznaczonych odpowiednimi kolorami:

– problemy – własne obawy/lęki dotyczące kontaktu z osobą niepełnosprawną (ze szczególnym wskazaniem na sytuacje w szkole), oraz obawy, które w ich odczuciu mogą mieć osoby niepełnosprawne,

– korzyści, które mogą z takiego kontaktu wynikać (dla obu stron),

– proponowane rozwiązania problemów.

Druga część warsztatów przeznaczona będzie na pracę w grupach – uczestnicy i trenerzy zbierają wszystkie notatki i nadają im wagę. Wspólnie omówione zostaną pojawiające się propozycje rozwiązań, które mogłyby ułatwić obu stronom relacje i pomogłyby przełamać lęki, które pojawiają się w sytuacji zetknięcia z szeroko rozumianą innością.

Jednym z zadań dla grup warsztatowych będzie przygotowanie hasła antydyskryminacyjnego, nawiązującego do włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami.

W trakcie warsztatów młodzież przygotuje hasło antydyskryminacyjne, na podstawie którego wydamy plakat, dystrybuowany później do wielkopolskich gimnazjów (projekt plakatu będzie podpisany informacją, w którym gimnazjum powstało hasło, będące jego głównym motywem).

Wielu z Was pyta o koszt warsztatów. Odpowiadamy: udział uczniów w warsztatach jest całkowicie bezpłatny. Szkoła, rodzice, uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów, związanych z realizacją warsztatów.

Zachęcamy do przesyłania formularzy zgłoszeniowych (w wersji online lub zamieszczonych poniżej)) – termin zgłoszeń upływa 7 września 2015 roku. Wypełnione formularze możecie Państwo przesyłać mailem na adres: biuro@wifoon.pl (w temacie prosimy wpisać: warsztaty-gimnazjum) lub faxem: 61 823 47 91

Listę wybranych szkół (warsztaty zaoferujemy 7 gimnazjom w województwie), w których odbędą się warsztaty opublikujemy na stronie internetowej projektu www.dzieciakizpodworka.pl 10 września 2015 r. Z wybranymi szkołami będziemy się kontaktować, w celu ustalenia szczegółów i terminu warsztatu.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0
poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Kontynuujemy dobre wiadomości :)

Po raz drugi mamy przyjemność zaprosić do udziału w naszym projekcie przedszkola!

Warsztaty dedykowane są dla dzieci w wieku 4-6 lat ogólnodostępnych przedszkoli w Wielkopolsce i składają się z godzinnego warsztatu/scenki w salach, w których na co dzień odbywają się zwyczajne zajęcia przedszkolne. Udział w warsztatach biorą dzieci z grup, w których nie ma rówieśników z niepełnosprawnościami.
W warsztatach wezmą udział lalki przedstawiające dziecko z porażeniem mózgowym dziecięcym, poruszające się na wózku (Marek) oraz jego pełnosprawny kolega Max. Lalki animowane są przez aktorów, którzy do swojej nowej roli przygotowywać się będą podczas wcześniejszych prób.
Jednym z zadań, jakie dzieci dostaną podczas warsztatów jest opowiedzenie rodzicom o tym co działo się podczas warsztatu, i kto dzieci odwiedził.
Warsztaty prowadzone będą we wrześniu, październiku i listopadzie 2015 roku, łącznie w 17 przedszkolach na terenie województwa wielkopolskiego. W każdej przedszkolnej grupie z warsztatów skorzysta średnio 15 przedszkolaków (łącznie 255 dzieci). Spotkania prowadzone będą przez 2 aktorów, z dużym doświadczeniem w pracy aktorskiej.

Przedszkola zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o wypełnienie formularzy zgłoszeniowych (dostępny poniżej) i przesyłanie ich drogą mailową na adres: biuro@wifoon.pl (w temacie: formularz zgłoszeniowy-Przedszkole) lub faxem: 61 823 47 91
Termin nadsyłania zgłoszeń mija w poniedziałek 7 września 2015 roku.
Wytypowane do udziału w projekcie przedszkola poinformujemy drogą mailową do 10 września 2015 r. Po tym terminie skontaktujemy się z wybranymi placówkami, w celu ustalenia szczegółów i terminu przeprowadzenia warsztatu.
Lista zakwalifikowanych przedszkoli będzie także dostępna na naszej stronie internetowej www.dzieciakizpodworka.pl 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0
24 sierpnia 2015

Drodzy!

Już po raz szósty mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu: warsztatach edukacyjnych, których celem jest promocja pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie liczby dzieci z różnymi dysfunkcjami, które uczęszczają do szkół podstawowych ogólnodostępnych.
Przypomnijmy – w ramach projektu, prowadzonego na terenie Wielkopolski, prowadzimy warsztaty w klasach nauczania początkowego.
W warsztatach wezmą udział lalki przedstawiające dziecko z Zespołem Downa (Agatka) oraz jej pełnosprawny kolega Max. Lalki animowane są przez aktorów, którzy do swojej nowej roli przygotowywać się będą podczas wcześniejszych prób.

a) Inscenizacja  rozmowy pomiędzy Agatką i jego nowym kolegą Maxem.

Dwoje aktorów wykorzystuje w niej 2 lalki muppety  o wysokości 1,5 metra. Rozmowa przebiega w serdecznej atmosferze. Max pyta Agatkę o jej problemy z mówieniem, krępuje się, aby zadawać niektóre pytania, choć ciekawość w końcu wygrywa. Im dłużej dzieci ze sobą rozmawiają, tym bardziej zacierają się różnice, dzieci po prostu rozmawiają ze sobą, jak równy z równym. Po zakończeniu scenki dzieci  mogą zadawać pytania lalkom. Aktorzy za pośrednictwem lalek nawiązują dialog z uczniami skłaniając ich do podzielenia się własnymi doświadczeniami, wątpliwościami i uwagami.

b) Spotkanie – czas trwania 1 godzina lekcyjna
Osoby prowadzące – aktorzy i uczestnicząca w warsztatach specjalista ds. edukacji włączającej prowadzą z dziećmi praktyczne warsztaty, dające im możliwość wczucia się w sytuację osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Są to np. ćwiczenia w mówieniu ze słodką pianką/żelkiem w ustach (poznanie perspektywy niewyraźnej mowy osób z Zespołem Downa), podniesienie małej monety za pomocą nałożonej na dłoń grubej rękawiczki (wczucie się w sytuację osób z porażeniem mózgowym) czy orientacja w przestrzeni, w sytuacji założenia na oczy ciemnych gogli, całkowicie uniemożliwiających widzenie. Daje to dzieciom jedyną w swoim rodzaju możliwość zdobycia doświadczenia i wczucia się w sytuację osoby z niepełnosprawnościami.

Warsztaty prowadzone będą we wrześniu, październiku i listopadzie 2015 roku, łącznie w 15 szkołach na terenie województwa wielkopolskiego.
W każdej klasie z warsztatów skorzysta średnio 25 uczniów.
Uwaga! W każdej szkole planujemy przeprowadzenie tylko jednego warsztatu!

Szkoły zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o wypełnienie formularzy zgłoszeniowych (dostępny poniżej) i przesyłanie ich drogą mailową na adres: biuro@wifoon.pl (w temacie: formularz zgłoszeniowy-szkoła podstawowa) lub faxem: 61 823 47 91
Termin nadsyłania zgłoszeń mija w poniedziałek, 7 września 2015 roku.
Wytypowane do udziału w projekcie szkoły poinformujemy drogą mailową do 10 września 2015 r. Po tym terminie skontaktujemy się z wybranymi szkołami, w celu ustalenia szczegółów i terminu przeprowadzenia warsztatu.
Lista zakwalifikowanych szkół będzie także dostępna na naszej stronie internetowej.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

CDN…

 

Marek i Max

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0
wtorek, 21 października 2014

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie z Maliną Prześlugą (autorka tekstu) oraz Agnieszką Trojanowską (ilustracje), twórczyniami “Jasia Lisa”, wyjątkowej książki z bajką integracyjną dla najmłodszych (choć także i dla tych starszych). Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 26 października o godz. 17.00 w Klubokawiarni MESKALINA, przy Starym Rynku 6 w Poznaniu.

Podczas spotkania każdy chętny (a wiemy, że jest Was sporo) otrzyma od nas egzemplarz książki – przewidujemy również autografy autorek!

Ale to nie wszystko – zaprzyjaźnieni z nami aktorzy, Elżbieta Węgrzyn oraz Michał Kocurek przeczytają zgromadzonym dzieciom całą bajkę na żywo!

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wystarczy zabrać dobre humory i uśmiechy :)

Polecamy stronę wydarzenia na FACEBOOKU!

 

promo_spotkania autorskiego

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0
czwartek, 9 października 2014

Jest nam niezmiernie miło zaprezentować Wam Jasia Lisa, który pojawił się w przedszkolu na leśnej polanie. Jaś jest nowy, nie ma za dużo kolegów, ma za to swoje supermoce….

Jesteście ciekawi o jakich tajemniczych supermocach mówimy? W takim razie będziecie musieli przeczytać całą bajkę lub poprosić o to rodziców lub opiekunów :)

Autorką “Jasia Lisa” jest, znana Wam zapewne, Malina Prześluga, piękne ilustracje wykonała Agnieszka Trojanowska.

Książka prezentuje się bardzo ładnie i oczywiście jest całkowicie bezpłatna! Za moment rozpoczniemy wysyłkę do wielkopolskich przedszkoli, ale jeżeli chcielibyście egzemplarz już teraz, zapraszamy do kontaktu i polubienia nas na facebooku!

 

A poniżej obiecany plik PDF z książką – zachęcamy do pobierania – wystarczy kliknąć w okładkę :)

 

okladka

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0
poniedziałek, 22 września 2014

Ruszyliśmy z nową edycją warsztatów edukacyjnych – tym razem organizowanych dla trochę mniejszych dzieci niż w poprzednich latach.

Marek (a raczej Marecki) ze swoim kumplem Maxem pojawili się w Przedszkolu nr 24 „Bajkonutki” na poznańskim Piątkowie. Co to było za spotkanie…! Dzieci, początkowo nieśmiałe, nawiązały z nowymi kolegami prawdziwie przyjacielską więź. Bez znaczenia był fakt, że Marek porusza się na wózk…., ups, to znaczy, KRĄŻOWNIKU!
Ważne, że Marek to uśmiechnięty i radosny chłopiec, świetnie rzucający piłeczką, a także kolekcjonujący kasztany:) Przedszkolaki od razu złapały z nim wspólny język, bawiąc się i wykonując bardzo odpowiedzialne zadania, w towarzystwie cioci Kasi i Pań z przedszkola.
Nie obyło się bez wspólnegob zdjęcia z Markiem, Maxem i wszystkimi gośćmi (a musimy dodać, że gościliśmy podczas warsztatu przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Urzędu Miasta Poznania) oraz narysowania przez przedszkolaki wspólnej zabawy z Markiem :)

Serdecznie dziękujemy Dyrektor Przedszkola, Pani Marii Pędzińskiej oraz całemu gronu pedagogicznemu za wspaniałe przyjęcie i pomoc w organizacji warsztatu. Na pewno jeszcze do Was wrócimy:)

45

1

AUTOR_administrator KOMENTARZE_Możliwość komentowania Za nami pierwszy „przedszkolny” warsztat! została wyłączona
wtorek, 16 września 2014


Jest nam bardzo miło, że tak wiele przedszkoli z całej Wielkopolski nadesłało nam zgłoszenia do udziału w projekcie „Uczmy się razem żyć – taki mały, taki duży! Kampania na rzecz włączenia społecznego dzieci z niepełnosprawnościami”. Pomimo, że tym razem mogliśmy wybrać tylko 25 placówek, w których odbędą się warsztaty edukacyjne, możemy obiecać, że w nieodległej przyszłości przyjedziemy z warsztatami także do tych przedszkoli, które na liście się nie znalazły. Cieszymy się, że tak bardzo jesteście otwarci na działania zmierzające do włączania społecznego dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Wybranym placówkom serdecznie gratulujemy!

1.    
Przedszkole Nr 24 „Bajkonutki” – os. B.
Chrobrego 104, Poznań; – WARSZTAT
POKAZOWY

2.    
Przedszkole „Przyjaciół Książki” – ul.
Przedszkolna 3, Sieraków; 

3.    
Przedszkole Bajka w Bielsku – ul. Armii Poznań
22,  Międzychód; 

4.    
Przedszkole Nr 3 – ul. Gwardii Ludowej 27 – Międzychód; 

5.    
Niepubliczne Przedszkole Ekologiczno – Sportowe
„Mali Odkrywcy” – Chodzież; 

6.    
Publiczne Przedszkole „Krasnala Hałabały” – ul.
Śniadeckich 3A – Piła; 

7.    
Oddziały przedszkolne przy Zespole szkoły
Podstawowej i gimnazjum w Zbrudzewie – ul. Śremska 49, Zbrudzewo/Śrem; 

8.    
Przedszkole Nr 7 „Janka Wędrowniczka” w Śremie –
ul. Chłapowskiego 12a, Śrem; 

9.    
Przedszkole „Słoneczna Szóstka” z Odzdziałami
Zamiejscowymi – ul. Konstytucji 3 Maja 2, Śrem; 

10.  Specjalny
Punkt Przedszkolny Gniazdko – ul. Warszawska 21, Gniezno; 

11.  Przedszkole
„Wesołe Skrzaty” – ul. Różana 4, Pobiedziska; 

12.  Przedszkole
Gminy Gniezno w Zdziechowei – Zdziechowa 51, Gniezno; 

13.  Przedszkole
Prywatne Nr 1 RUPAKI – ul. Kowalska 10, Oborniki; 

14.  Punkt
Przedszkolny „Słoneczko” – ul. Łomnicka 5, Trzcianka; 

15.  Przedszkole
Niepubliczne „EKORAJ” – Bogdanowo 39, Oborniki; 

16.  Przedszkole
nr 43 im. Krasnala Hałabały – ul. Wiązowa 5, Poznań; 

17.  Przedszkole
nr 5 Weseli Sportowcy – ul. Osiedlowa 19. Luboń; 

18.  Niepubliczne
Przedszkole Bajkowa Kraina – ul. Tulipanowa 3, Tulce; 

19.  Przedszkole
niepubliczne BAJKOWY DWÓR – ul. Młyńska 39, Kórnik; 

20.   Przedszkole
Niepubliczne Smocze wzgórze – ul. Mściszewska 10, Murowana Goślina; 

21.  Niepubliczne
Przedszkole Anglojęzyczne KRAINA ELMO – ul. Sprzeczna 20, Suchy Las; 

22.  Przedszkole
Niepubliczne Ptyś – ul. Kasztanowa 4, Kiekrz; 

23.  Przedszkole
nr 124 im. „Wesoła Ludwiczka” – Os. Bohaterów II Wojny Światowej 30, Poznań; 

24.  Zespół
Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Poznaniu Przedszkole 186, os. Stare
Żegrze 1, Poznań; 

25.  Niepubliczne
Przedszkole „Promyki” – os. Jana III Sobieskiego 116, Poznań. 

Z poszczególnymi przedszkolami skontaktujemy się w najbliższych dniach w celu ustalenia szczegółowych terminów warsztatów.

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0
środa, 10 września 2014

Z uwagi na liczne telefony i maile kierowane do nas przez wielkopolskie przedszkola, zainteresowane udziałem w warsztatach, postanowiliśmy przedłużyć termin zgłoszeń placówek do udziału w projekcie do 14 września 2014 roku (niedziela)!

Formularze zgłoszeniowe przesyłajcie adres: info@dzieciakizpodworka.pl (istnieje możliwość przesłania formularza faxem: 61 823 47 91).

Przypominamy, że realizowane przez nas warsztaty są dla przedszkoli całkowicie bezpłatne, dzięki dofinansowaniu projektu ze środków PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

AUTOR_administrator KOMENTARZE_Możliwość komentowania Przedłużamy termin zgłoszeń do udziału w warsztatach! została wyłączona
poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Od dziś (18 sierpnia) realizujemy nowy projekt skierowany tym razem do… przedszkolaków!

„Uczmy się razem żyć – taki mały, taki duży! Kampania na rzecz włączenia społecznego dzieci z niepełnosprawnościami” to jedno z naszych najbardziej ambitnych przedsięwzięć w ostatnim czasie, głównie ze względu na wyjątkową grupę wiekową – dzieci w ogólnodostępnych placówkach przedszkolnych, w wieku 4 – 6 lat. To właśnie do tych maluchów pojedziemy z całkowicie nowymi warsztatami, przygotowanymi specjalnie na potrzeby projektu. Oczywiście współpracować będziemy z naszymi dobrymi znajomymi z poprzednich edycji projektu: Maxem, Agatką, Markiem oraz Tolą!

Poza tym – dla przedszkolaków przygotowujemy dużą niespodziankę: książeczkę z pięknie ilustrowaną bajką! Zdradzimy Wam tylko, że jednym z bohaterów opowiadania będzie osoba z niepełnosprawnością….

Pierwsze warsztaty odbędą się już we wrześniu, projekt zakończy się 30 listopada. W tym czasie odwiedzimy 25 placówek przedszkolnych w całej Wielkopolsce.

Już teraz zapraszamy do wypełniania formularzy zgłoszeniowych, dostępnych TUTAJ
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: info@dzieciakizpodworka.pl do 10 września 2014 roku (decyduje data wpłynięcia formularza). Listę zakwalifikowanych przedszkoli podamy do dnia 15 września 2014 roku.

Projekt „Uczmy się razem żyć-taki mały, taki duży! Kampania na rzecz włączenia społecznego dzieci z niepełnosprawnościami” został dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zapraszamy także na nasz profil na facebooku – http://www.facebook.com/dzieciakizpodworka

AUTOR_administrator KOMENTARZE_0